Home / اخبار مهاجرت / خروج بیش از ۶۰ درصد دانشجویان خارجی از انگلیس

خروج بیش از ۶۰ درصد دانشجویان خارجی از انگلیس

دانشگاه کمبریج در گزارشی به پارلمان انگلیس هشدار داد که بیش از دو سوم دانشجویان خارجی انگلیس در آینده نزدیک از این کشور خارج خواهند شد.

به گزارش ایسنا به نقل از یو.دبلیو.نیوز، دانشگاه کمبریج به پارلمان انگلیس نسبت به افت کیفیت علمی و تحقیقاتی این کشور در پی خروج دانشجویان اروپایی و بازگشت آنها به کشورهای عضو اتحادیه اروپا هشدار داد.

در این گزارش آمده است: وضعیت قوانین مهاجرت و ویزا برای دانشجویان خارجی، دانشگاه‌ها و آینده علمی آنها را به لبه پرتگاه کشانده و صدمات فراوانی برای آنها در پی خواهد داشت.

دانشگاه کمبریج اعلام کرده است که حتی قبل از اینکه تغییری در قوانین انگلیس اعمال شود میزان رشد درخواست‌های ورود به این دانشگاه برای سال آینده نسبت به سال جاری بیش از ۱۴ درصد کاهش یافته است و مطئنا می‌توان انتظار افت بیشتری داشت.

این گزارش یکی از ۱۹۰ گزارشی است که از طرف دانشگاههای مختلف انگلیس نظیر کمبریج، شفیلد، کالج و دانشگاه لندن، انجمن‌های دانشجویی، دانشجویان و صاحبان کسب‌وکارهای فنی برای کمیته پارلمانی آموزش ارسال شده است تا نسبت به تبعات برگزیت(خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) هشدار دهند.

نیل کارمایکل رییس کمیته آموزش گفت: این گزارش‌ها نشان‌دهنده عمق نگرانی بخش‌های مختلف جامعه نسبت به برگزیت است و باید تمهیداتی برای حفظ دانشجویان، محققان و کارکنان اروپایی دانشگاه‌ها اندیشیده شود.

وی افزود: مهمترین نگرانی ما این است که انگلیس چطور می‌تواند پس از برگزیت همچنان یک مقصد جذاب برای دانشجویان خارجی باشد و کلاس جهانی دانشگاه‌های خود را حفظ کند و در رقابت با رقبا بازنده نباشد.

گروه راسل که متشکل از ۲۴ دانشگاه تحقیقاتی است نیز طی نامه‌ای از دولت انگلیس خواسته است که نسبت به ادامه اقامت و کار اتباع اروپایی دانشگاه‌های انگلیس، دسترسی آنها به وام‌های دانشجویی و عدم افزایش نامعقول شهریه‌ها تمهیداتی اتخاذ شود تا مشکلاتی از قبیل ویزا و سختی زندگی برای آنها به وجود نیاید.

کمیته پارلمانی آموزش در ماه سپتامبر ۲۰۱۶ برای بررسی اثرات برگزیت بر آموزش عالی انگلیس تشکیل شده است و در این مدت گزارش‌های زیادی در رابطه با افت قریب‌الوقوع دانشگاه‌های انگلیس منتشر کرده است.

Check Also

ثبت نام بیش از ۲ هزار نفر برای دریافت وام ویژه دکتری/ کاهش سقف وام ویژه شهریه

ذوالفقار یزدان مهر رییس صندوق رفاه وزارت علوم در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *