Home / همه اخبار دانشگاهی / افت شدید تعداد مقالات علمی دانشگاه‌های ترکیه

افت شدید تعداد مقالات علمی دانشگاه‌های ترکیه

افت ۲۸ درصدی مقالات علمی در ترکیه تنها یکی از اثرات کوتاه‌مدت پاکسازی دانشگاه‌ها پس از کودتای نافرجام سال گذشته این کشور است.

به گزارش ایسنا و به نقل از یو.دبلیو نیوز، تعداد مقالات علمی و تحقیقات دانشگاهی دانشگاه‌های ترکیه به دلیل پاکسازی وسیع دانشگاه‌های ترکیه توسط دولت این کشور به دلیل کودتایی که قریب به یک سال پیش انجام گرفت، با افت ۲۸ درصدی مواجه شده است.

این آمار در تحقیقی که توسط چند تن از محققان ترکیه‌ای و انگلیسی درباره آزادی در دانشگاه‌ها صورت گرفت، منتشر شده و به بررسی ناعدالتی در آموزش پرداخته است.

در تاریخ پانزدهم ژوئیه ۲۰۱۶ کودتای نافرجامی در ترکیه رخ داد که بیش از ۲۰۰ کشته و ۲۰۰۰ زخمی بر جای گذاشت و در بیستم ژوئیه در پی این کودتا دولت ترکیه مقررات اضطراری را با هدف مقابله با تهدیدات امنیت ملی و جلوگیری از سرنگونی حکومت قانون اساسی تصویب کرد.

هدف اصلی دولت از پاکسازی دانشگاه‌های ترکیه جلوگیری از عضوگیری حزب مخالف ملقب به “جنبش گولن” است.

طی این فرمان بیش از ۹ هزار نفر از کارمندان دولت از کار برکنار شده‌اند و حق کار در هیچ‌یک از سازمان‌های دولتی را نخواهند داشت و همچنین ممنوع‌الخروج شده‌اند.

بنابراین پاکسازی، برخی دانشگاه‌ها و بسیاری از ادارات علمی به تعطیلی کشیده شده‌اند و بسیاری از دانشجویان بدون استاد مانده‌اند. چنین اثراتی موجب افت ۲۸ درصدی تعداد مقالات علمی و تحقیقات دانشگاهی در سال ۲۰۱۷ شده‌اند.

Check Also

حضور دانشمند جوان ایرانی در نشست سالانه نوبلیست‌ها

دانش‌آموخته دکتری پژوهشگاه مواد و انرژی برای شرکت در نشست سالانه برندگان نوبل «لیندا» در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *