Home / آموزش / نامه SOP یا انگیزه نامه

نامه SOP یا انگیزه نامه

از بین مدارکی که برای ارائه درخواست پذیرش به دانشگاه های خارج از کشور مورد نیاز است انگیزه نامه یا هدف نامه ( SOP ) است. این مورد از مواردی است که اکثر متقاضیان تحصیل در خارج برای اخذ پذیرش دانشگاه به آن نیاز دارند. هدف از نگارش هدف نامه این است که دانشگاه شناخت بیشتری از علائق فرد برای ادامه تحصیل در یک رشته خاص پیدا کند و بررسی کند که آیا دلایل او برای انتخاب این رشته منطقی است یا نه. در بسیاری از موارد اتفاق می افتد که دانشگاه تمام مدارک دیگر را پذیرفته، حتی پذیرش را نیز ارائه می کند اما هدف نامه هنوز توسط دانشگاه و اداره پذیرش مورد تایید واقع نشده و در یکی از پیش شرط های (condition) ارائه پذیرش قطعی (unconditional) ذکر شده است. بنابراین اهمیت نگارش یک هدف نامه خوب در اخذ پذیرش در این جا نمایان می شود.

در نگارش انگیزه نامه (SOP) باید مواردی مانند دلیل انتخاب این دانشگاه خاص، دلیل انتخاب این رشته، برنامه های آینده، و تاثیر دوره مورد نظر در آینده شما و اثبات شایستگی شما برای پذیرفته شدن در این دوره ذکر شود.

Image result for letter

انگیزه نامه به نام های Statement Of Purpose ، Cover Letter ، Letter Of Intent یا Autobiographical Statement شناخته می شود . رایج ترین نام انگیزه نامه SOP است .
انگیزه نامه تاثیر به سزایی در شکست یا موفقیت یک فرد در اخذ پذیرش دارد . شاید برای شما جالب باشد که بدانید با وجود ارائه مدارک و مستندات به کمیته های تصمیم گیری ، چه نیازی به نوشتن یک انگیزه نامه خوب وجود دارد . با توجه به بررسی های قبلی می توانیم بگوییم که مدارک و مستندات متقاضی فقط و فقط نشان دهنده گذشته تحصیلی وی است و این انگیزه نامه است که می تواند بیان گر هدف متقاضی از تحصیل در خارج و عواملی که باعث شده فرد این مسیر را برای آینده خود انتخاب کند ، باشد .
انگیزه نامه های متقاضیان در اختیار استادان عالی رتبه قرار می گیرد . جمع این استادان معمولا ۵ نفر است که در اتاقی در بسته مشغول به بررسی و خواندن انگیزه نامه ها می شوند . بعد از خواندن انگیزه نامه ها باید تعداد اندکی از آن ها را انتخاب کنند و این تصمیم گیری ممکن است در آینده افراد تاثیر مهمی بگذارد . پس متقاضی باید سعی کند که تاثیر گذار ترین انگیزه نامه را بنویسد تا مورد پذیرش قرار گیرد . می توان با اطمینان گفت که هیچ گونه تقدم روابط بر ضوابطی در این نوع گزینش وجود ندارد چون هیچ کدام از اساتید ، متقاضیان را نمی شناسند و فقط از روی خواندن انگیزه نامه شما اقدام به انتخاب می کنند .

منبع:

http://apply-tehran.com

https://www.uniabroad.ir

Check Also

روائی و پایائی تحقیق به چه معناست؟

وقتی شما وسیله ای برای اندازه گیری یک مشخصه یا ویژگی دارید باید مطمئن شوید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *