Home / اخبار مهاجرت / ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا و آمریکا

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا و آمریکا

در کانادا دومین مرحله از تحصیلات دانشگاهی دوره آموزشی کارشناسی ارشده که از (۲-۱) سال متفاوته. اغلب رشته های تحصیلی این دوره دانشگاهی نیازمند ارائه تزتحقیقاتی به ضمیمه انجام فعالیت های تحقیقاتی هستن.

در واقع دوره های کارشناسی ارشد در کانادا مشابه ایرانه و دانشجو بعد از گذروندن تعدادی درس باید بر روی تز تحقیقاتی کار کنه.

ازجمله درجات علمی که در این دوره آموزشی به دانشجویان اعطا می شه می تونم به دوره های آموزشی کارشناسی ارشد علوم هنری، کارشناسی ارشد علوم طبیعی ، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی وکارشناسی ارشد آموزش اشاره کنم.

لازم به ذکره که دوره های آموزشی که در بالا بهش اشاره کردم به دو صورت پیوسته وناپیوسته برگزار میشن.

IELTS یا TOEFL

دراغلب دانشگاهای کانادا داشتن مدرک زبان انگلیسی مثل آیلتس یا تافل، با نمره بالا به عنوان یکی از پیش نیازهای ورود به دوره های کارشناسی ارشده که از متقاضی درخواست میشه.

در صورتی که دانشجو تحصیلات قبلی خودش رو در محیطی نسبتا انگلیسی زبان گذرونده باشه و مدارکی دال بر تواناییهای خودش در زمینه مهارتهای زبان انگلیسی ارائه کنه دانشگاه ممکنه اون رو از گذروندن امتحان آیلتس معاف کنه. اگر دانشگاه فرانسوی زبان باشه مطمئنا دانشجو به مدرک زبان فرانسه هم نیاز پیدا خاهد کرد.(قبلانم گفتم استانهایی مثل کبک دارای دانشگاههای فرانسوی زبان هستن).

GMAT یا GRE

متقاضیان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کانادا در رشته های مدیریتی، علاوه بر احراز شرایط عمومی و آیلتس معمولا نیاز به گذروندن موفقیت آمیز امتحان GMAT یا GRE (برای رشته های مهدسی و علوم) هم خاهند بود.

تجربه کاری : Work Experience

برای شرکت دربعضی از دوره های کارشناسی ارشد در کانادا داشتن تجربه کاری به عنوان یک پیش نیاز محسوب میشه. برای مثال برای شرکت در دوره های کارشناسی ارشد MBAs ، متقاضی نیاز به تجربه کاری حداقل ۲ تا ۳ سال داره.

رزومه : Resume – (CV) Curriculum Vitae

رزومه یکی از اجزای مهم برای تقاضای تحصیل در رشته های کارشناسی ارشد در کانادا محسوب میشه. تهیه یک رزومه مناسب در نتیجه اعطای پذیرش تحصیلی اهمیت بسیار زیادی داره. پس رزومه بایستی شامل اطلاعات دقیقی از متقاضی در زمینه های تحصیلی و کاری باشه.

معرفی نامه ( توصیه نامه) : Letter of Recommendation

این نامه نقش بسیار مهمی را در اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا به خصوص در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا به خودش اختصاص داده.

معرفی نامه در واقع نامه ایه که توسط فردی که متقاضی رو در زمان تحصیل میشناسه نوشته و امضا میشه. نویسنده این نامه بایستی موقعیت خودش رو در نامه بنویسیه (مثلا استاد فیزیک) و قید کنه که برای چه مدتی و تا چه اندازه متقاضی رو میشناسه و دلایل توصیه تحصیل در اون رشته خاص رو حتما برای متقاضی بنویسه.

معمولا ارائه دو توصیه نامه از طرف ۲ معرف توصیه میشه.(کار از محکم کاری عیب نمیکنه). ممکنه دانشگاه ها نامه شخصی استاد رو قبول کنن و نیازی به پر کردن فرم های مخصوص توسط اساتید نباشه.

اظهار نامه: Statement of Purpose

نوشتن اظهارنامه در زمان اخذ پذیرش تحصیلی دوره های کارشناسی ارشد و دکترانقش بسیار مهمی رو ایفا میکنه. چون معمولا مسئولین دانشگاه در صورت عدم حضور دانشجو تصمیم به اعطای پذیرش تحصیلی میگیرن.

این مدرک در معرفی دانشجو و نهایتا در تصمیم گیری دانشگاه خیلی مهمه و در اون نامه دلایل انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلیتون و همچنین دلایل کافی مبنی بر به پایان رسوندن دوره توسط متقاضی بایستی گنجونده بشه.

همچنین ارایه کار نوشته شده توسط شخص دانشجو مثل مقاله یا پایان نامه و مواردی مشابه اون هم از اهمیت زیادی برای پذیرش و یا افزایش شانس دانشجو برای کسب بورس تحصیلی برخوردار خاهد بود.

بورس تحصیلی

در مقطع کارشناسی ارشد خیلی از دانشگاه ها اقدام به اعطای بورس تحصیلی می کنند که ممکنه کل هزینه زندگی و شهریه رو هم پوشش بده. البته رقابت برای این بورس ها بسیار شدیده ولی این مساله ایی نیست که دانشجوها ازش بترسن!

بورس های تحصیلی Scholarships

گزینه های زیادی برای دریافت بورس تحصیلی در کانادا وجود داره که کاملا به شرایط فرد متقاضی بستگی داره و نمیشه هیچ پیش بینی یا تضمین خاصی رو در این مورد ارایه کرد.

به طور کلی هرچقدر مقطع تحصیلی بالاتر بره گزینه های بیشتری برای بورس وجود داره. به عنوان مثال کسب بورس در مقطع دکترا از همه مقاطع محتملتره.

عوامل زیادی درگرفتن بورس تحصیلی موثرن که به بعضی از اونا اشاره می کنم:

معدل مدارک دوره های قبل

هرچقدر معدل فرد در دوره های قبلی بالاتر باشه احتمال دریافت بورس تحصیلی توسط دانشجو هم بیشتر می شه.

گذروندن امتحان های استاندارد

برای برخی رشته ها مثل مدیریت و اقتصاد و حسابداری گذراندن امتحان هایی مانند GMAT از اهمیت زیادی برخورداره و بعضی دانشگاه ها این امتحان ها را پیش شرطی برای اعطای پذیرش می دونن.

از اونجایی که این امتحان ها به صورت استاندارد در سراسر جهان برگزار می شن، دانشگاه ها بهتر می تونن اونارو ارزیابی کنن و عامل مهمی در اعطای پذیرش به شمار میرن. برای رشته های فنی، علوم و اقتصاد نیز امتحان GRE از اهمیت زیادی برخورداره که البته اجباری هم نیست.

فعالیت های تحقیقاتی انجام شده قبلی

مثل مقاله های ارایه شده در سطح بین المللی و پایان نامه از اهمیت زیادی برخورداره. به خصوص برای دوره دکترا چون بیشتر فعالیت به صورت تحقیقاتی انجام میشه، پس مواردی از این دست می تونه اثر مثبتی در نظر اعطا کنندگان بورس بوجود بیاره.

توصیه نامه از استادان قبلی

از موارد بسیار مهم برای کسب پذیرش و بورس تحصیلی محسوب میشه و هرچقدر موقعیت استاد مورد نظر بهتر باشه یا فردی شناخته شده تری در سطح جهان باشه، اهمیت توصیه نامه شما بیشتر خاهد بود.

سابقه کار

داشتن سابقه کار مرتبط با موضوع تحصیل می تونه مفید واقع بشه. به خصوص اگر تقاضا برای مقطع دکترا باشه و سابقه کار فرد متقاضی در بخش تحقیقات هم باشه که دیگه چه بهتر .( دیگه خیلی خوش بحالتونه)

اظهار نامه

این نامه برای کسب پذیرش لازمه و اکثر دانشگاه ها اون رو برای دریافت بورس تحصیلی ملاک میدونن. در این نامه متقاضی باید دانشگاه رو قانع کنه که چرا برای تحصیل در مقطع مورد نظر مناسبه و به چه دلیلی خودش رو شایسته دریافت بورس می دونه.

با استنادبه موارد فوق، دریافت بورس تحصیلی در کانادا فرآیندی نسبتا پیچیده اس.(ولی شماییی که داری این مطلبو می خونی حتما میتونی، چون اگه به تحصیل توی کانادا یا هرکشور دیگه ایی علاقه نداشتی تا اینجاشم نمیخوندی پس معلومه که خیلی پیگیری.)

معمولا رقابت خیلی شدیدی برای دریافت بورس تحصیلی وجود داره و افراد کمی موفق به اخذ اون میشن.

به طور کلی شانس دریافت بورس تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا خیلی بالاتر از دوره های دیگه اس. پذیرش در دوره های دکترا در اکثر دانشگاه ها همراه با بورسه و اگر دانشجو یی موفق به کسب پذیرش بشه بورس هم بهش میدن.

تو دوره دکترا معمولا بورس ها به صورت Research Assistantship یا Teaching Assistantship هست که در اولی دانشجو به دلیل کار تحقیقاتی که انجام داده پول می گیره و در دومی دانشجو تعداد ساعات مشخصی را در ماه تدریس میکنه که برای دومی معمولا باید دانشجو نشون بده مهارت گفتاری بالایی داره.

البته منابع دیگه ایی هم برای بورس وجود داره و معمولا دانشجویان ترکیبی بورس های موجود رو دریافت می کنن که باعث میشه کل هزینه زندگی دانشجو و شهریهش رو هم پوشش بده و شاید حتی مبلغی هم برای دانشجو باقی بمونه.

به طور کلی کانادا از سابقه خوبی برای اعطای بورسهای تحصیلی به دانشجویان مقاطع بالا برخورداره و دانشجویان ایرانی زیادی در کانادا با بورس های دریافتی مشغول به ادامه تحصیلن.

آزمون GRE

آزمون GRE برای ارزیابی مهارت دانشجویانی که خواهان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای رشته های مهندسی، علوم و اقتصادند برگزار میشه. بیشتر دانشگاه های آمریکای شمالی خواهان نمره آزمون برای پذیرشن.

میشه برای رشته های مدیریت و حسابداری به جای این امتحان، امتحان GMAT را گذراند ولی باید برای بررسی این مساله با دانشگاه مورد نظر تماس بگیرید.چون شرایط هر دانشگاهی با دیگری متفاوته.

این امتحان به دو شکل عمومی و موضوعی برگزار میشه:

GRE General

این آزمون به دو صورت کاغذو قلم و کامپیوتری برگزار می شه که نوع کامپیوتری آن در ایران برگزار نمی شه.
نوع عمومی امتحان GRE ورقه ای شامل سه بخشه:

* Quantitative ریاضیات
* Verbal واژه
* Analytical Writing بخش نوشتاری

بخش ریاضیات

این امتحان بسیار ساده س و چیزی بیشتر از کتاب های دوم دبیرستان نیست. نمره این بخش از ۸۰۰ محاسبه میشه .

در دانشگاه هایی که نمره GRE برای آنها اهمیت دارد، برای مجموع نمره ریاضیات و واژه حد نسابی مثل ۱۱۰۰، ۱۲۰۰، ۱۲۵۰، و حتی بیشتر، یعنی ۱۳۵۰ هم تعیین میشه. پس سعی کنید که بخش ریاضیات رو از دست ندین.

در امتحان ورقه ای ۲ سری سوال ۳۰تایی برای بخش ریاضیات باید جواب بدین که اگر ۲ یا حتی در برخی امتحانات تا ۴ غلطتم داشته باشید نمره شما ۸۰۰ میشه.

بخشی که در این امتحان امکان غلط زدن را افزایش میده مربوط به بخش سوالات نموداریه.

در این بخش یک نمودار به شما میدنو از شما چند تا سوال میپرسن.

تمام این امتحان بخش واژه اونه،که نیاز به دانش بسیار بالایی از دایره لغات پیچیده ای داره که بعضا معنی فارسی اونم به گوش ما نخورده. سوالات این بخش ۵ گزینه ایه و نمره منفیم نداره.

این بخش شامل دو سری سوال ۳۸تایه و کسب نمره بالای ۴۰۰ از ۸۰۰ در این امتحان واقعا خوبه و شما با کسب مجموع ۱۲۰۰ حتی در ۱۰ دانشگاه اول آمریکا هم شانس خاهید داشت.

بخش مترادف و متضاد

در این بخش شما باید از ۵ گزینه یک کلمه رو که مخالف کلمه داده شده روعلامت بزنید.

بخش جای خالی

یک جمله نسبتا پیچیده داده میشه و یک یا دو جای خالی رو باید با گزینه ها پر کنید.

بخش تطابق لغات

دو لغت مثل (کتاب، دفتر) داده میشه. در ۵ گزینه شما باید شبیه ترین گزینه رو که ارتباط اونا مثل این جفت هستن رو پیدا کنید.

خواندن

در این بخش دو یا سه متن نسبتا پیچیده داده می شه که باید با توجه به اونا به سوالات پاسخ بدین.

بخش نوشتاری

این قسمتم شامل نوشتن دو انشاست.

انشای اول دارای ۴۵ دقیقه و دومی دارای ۳۰ دقیقه زمانه. در بخش اول به شما دو موضوع داده میشه که به مراتب از موضوعات تافل مشکلتره.

شما باید یکی رو به دلخواه انتخاب کرده و در موردش بنویسید. تخلیل دقیق موضوع، گرامر نسبتا پیچیده، تعداد لغات و .. در این بخش بر روی نمره شما تاثیر بسزایی خاهد داشت(حواستونو خوب جمع کنید، خصوصا بچه های روانشناسی که اگه این قسمت نگذرونن دیگه …).

نمره این بخشم از ۶ محاسبه میشه که نمره ۴ واقعا خوبه و گرفتن اون از معادل تافلش سخت تره.

در بخش دوم، در حدود چند خط یک موضوعی توضیح داده میشه. این موضوع ظاهرا منطقی به نظر میرسه ولی در اصل اینجوری نیستو اشکالاتی داره که شما باید اونارو باز کنید. پیدا کردن بخش های منفیم کار سختی نیست.

GRE Subject

در بعضی از رشته ها علاوه بر آزمون GRE General آزمون دیگری به اسم GRE Subject هم وجود داره که روانشناسی هم یکی از این رشته هاس.

سوالات این آزمون معمولا به صورت تخصصی از خود رشته اس. در بخش GRE Subject در سایت ETS نمونه سوالاتی از این آزمون، برای رشته های مختلف به صورت فایل PDF وجود داره که نمونه استانداردی از آزمون مذکوره و مطالعه اون کمک به سزایی در آماده شدن شما برای آزمون خاهد کرد. این آزمون در سراسر دنیا فقط به صورت کاغذی (Paper Based) برگزار می شود و به شکل کامپیوتری یا اینترنتی وجود نداره.

این آزمون متشکل از ۱۰۰ سؤال ۵ گزینه ایه و بر خلاف آزمون General دارای نمره منفی ۱-۴ هس. موضوعات مورد سؤال از مباحث دوره لیسانس مرتبط در هر رشته اس.

بدونیدکه که شرکت در این آزمون نمیتونه جایگزین آزمون GRE General بشه.

این آزمون در رشته های زیربرگزار می شه:

Physics
Chemistry
Mathematics
Computer Science
Biology
Biochemistry, Cell and Molecular Biology
Psychology
Literature in English

یکبار دیگه در آخر لازم میدونم که بازم تاکید کنم، نمرهایی که برای رشته های مهندسی یا رشته های دیگه در نظر گرفته شدن مثل نمره آزمون جی آر ای و نمره های تافل و آیلتس، با رشته هایی مثل روانشناسی و کلا رشته های علوم انسانی بسیار متفاوته.

به این ترتیب که دانشجویان رشته های علوم انسانی خصوصا روانشناسی و جامعه شناسی باید نمره هایی به مراتب بسیار بالاتر و در برخی موارد تا ۲ برابر رشته های مهندسی یا هر رشته دیگه ایی نمره بگیرن.

به این دلیل که اونا به اندازه شمایی که روانشناسی میخونی نیازی به تسلط کامل روی کلمات و کاربرد اونا ندارن و فقط به اندازه ایی که منظورشونو بفهمونن براشون کفایت میکنه ولی شما در این شرایط نیستی. البته این مساله به این معنا نیست که شما نمیتونی بورس بگیری!

امیدوارم که همه بچه ها خصوصا بچه های روانشناسی(اصلا گرایشها فرق نمیکنه) همیشه موفق باشن و بتونن قلل افتخارو فتح کنن.

به امید آن روز

منبع:

وبلاگ امیر احتشام

Check Also

آغاز توزیع کارت آزمون ارشد از دوشنبه

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر ایتکه توزیع کارت شرکت در آزمون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *